Vlasništvo investitora u BiH u kriptovalutama broji se u stotinama miliona maraka ili da kažemo da toliko vrijedi kompletno tržište.
To je sigurno, a neću isključiti ni veće brojke - kaže sugovornik koji i sam investira u virtualni novac, a koji je dobro upoznat i s brojkama u kriptomjenjačnicama koje u ovoj zemlji godišnje prometuju desetke miliona maraka.
Promet i nije neka tajna s obzirom na to da je najveća kriptomjenjačnica u zemlji BCX svoje brojke objavila kako bi sve bilo transparentno, a gdje su tek oni što investiraju na berzama izvan BiH! A da bismo više doznali o situaciji s kriptovalutama u BiH, kontaktirali smo Davora Škobića, kolumnista portala bajtbox.com, koji u uvodu ističe da smo pojavom bitcoina prije petnaestak godina zakoračili u novi sistem razmjene dobara i dobili novu vrstu imovine nazvanu digitalna imovina. Što se tiče uređenja tržišta u BiH, većina zakona o ekonomiji i finansijskoj politici donosi se na nivou entiteta. U Federaciji kriptovalute nisu zakonski regulirane, dok u RS-u postoji zakon koji regulira ovu oblast te su one definirane kao virtualne valute. - Definicija virtualne valute je “digitalni zapis vrijednosti koji nije emitirala i za čiju vrijednost ne jamči centralna banka ni drugo tijelo javnog sektora, koja nije nužno vezana uz zakonsko sredstvo plaćanja i nema pravni status novca ili valute, ali je fizičke i pravne osobe prihvaćaju kao sredstvo razmjene i može se kupovati, prodavati, razmjenjivati, prenositi i čuvati elektronskim putem.” Samom definicijom kriptovalute na teritoriju RS-a za kriptovalute vrijede svi propisi kao i za sve ostale vrijednosne papire. Može se reći da je ovaj zakon u RS-u nastao i kao potreba regulacije igrača koji su se pojavili na tržištu virtualnih valuta (kriptovaluta), koje možemo smatrati pionirima ove vrste poslovanja u BiH - ističe Škobić. Jedna od prvih je burza BCX koja se predstavlja kao “prva platforma u BiH za kupnju, prodaju, razmjenu, trgovanje, pohranu i upravljanje vašom digitalnom imovinom”. Usluge koje pruža ova platforma su: mjenjačnica, burza, lova – online payment aplikacija, štednja i ETH2.0 štednja. Zanimljivo je i da je tvrtka Virtual planeta pokrenula online platformu shitcoins.club koja omogućuje razmjenu gotovine za kriptovalute i obrnuto, a ima šest bankomata u BiH. Također, Škobić navodi i ne baš blagonaklon pogled tradicionalnih banaka prema kriptovalutama, a navodno su i neke domaće banke blokirale uplate na strane berze, o čemu ne žele davati detaljne informacije. Također, biznis s kriptovalutama odvija se i putem oglasnika. - Trgovina kriptovalutama u našoj državi vodi se i neformalnim kanalima, odnosno tradicionalnom razmjenom dobara (digitalno dobro za fizičko dobro) ili mijenjanjem digitalnih dobara na popularnoj domaćoj platformi za kupoprodaju www.olx.ba. Mnogi prodavači označavaju svoje artikle tako da, osim tradicionalnih valuta, prihvaćaju i kriptovalute, a i razmjena kriptovaluta oglašava se na ovoj platformi u posebnoj sekciji oglasa - ističe Škobić. Mladi stručnjak na kraju zaključuje kako se u jednom dijelu države
kriptovalute nastoji prihvatiti i regulirati, da privatne tvrtke
orijentirane digitalnom poslovanju iste nastoje prihvatiti u svoje
poslovanje, dok tradicionalne banke još nisu načisto s ovom vrstom
dobra. |